Sıkça Sorulan Sorular

Ev ağı

Burada Powerline ürünlerimizle ilgili en önemli soru ve cevapları bulacaksınız.

daha fazla bilgi edin

devolo Magic

Magic ürünlerimizle ilgili en önemli soruları ve cevapları burada bulacaksınız.

daha fazla bilgi edin

Ev ağı oluşturma

WLAN ürünlerinin uygulama sınırları nerededir?

Açık alanda WLAN, 300 metreye kadar menzile sahiptir. Ancak bu, evlerde ve apartmanlarda elde edilemeyen teorik bir maksimum değerdir. Betonarme tavanlar, metal profilli hafif duvarlar ve yerden ısıtma gibi yapısal koşullar WLAN sinyalinin mesafesini kısaltır. Bununla birlikte, mikrodalgalar veya komşu WLAN'lar tarafından iletilenler gibi diğer elektrik sinyalleri bazen WLAN sinyalinin üzerini kaplar. Bu nedenle pratikte sinyal gücü, sönümleme etkileri nedeniyle WLAN vericisinden uzaklaştıkça azalır. Bazı durumlarda, bu etkiler dinamiktir ve bu nedenle gün içinde değişir. WLAN kapsama alanınızla ilgili önemli sorunlar mı yaşıyorsunuz? O halde Powerline ürünlerimizi tavsiye ediyoruz. Bunlar, verileri alternatif olarak elektrik hattı üzerinden iletir.

devolo adaptörleri hangi işletim sistemleri ile çalışır?

devolo adaptörleri işletim sisteminden bağımsız olarak çalışır ve internet protokolü üzerinden veri gönderen tüm ağ cihazlarıyla çalışabilir. Uzun bir ağ kablosu gibi davranırlar. Yalnızca opsiyonel ek yazılım, işletim sistemine bağlıdır. Microsoft Windows, Mac OS, Linux, Android ve iOS gibi tüm yaygın işletim sistemleri için yazılım sunuyoruz. Ayrıntılar için lütfen ilgili ürünün açıklamasına bakın.

Ürün neden Hızlı Ethernet bağlantıları ile donatılmıştır?

Ürünün odak noktası WLAN hızıdır ve bu ürün aynı zamanda yüksek enerji verimliliği için tasarlanmıştır. Hızlı Ethernet kısıtlaması nedeniyle, özellikle enerji tasarrufu sağlayan bileşenler kurulabilmiştir. Bu, hem çalışırken hem de bekleme modunda ürünün düşük güç tüketimine yansımıştır. Ürünün ulaşılabilir veri çıkışı; internet uzantısı, HD video yayın akışı ve veri yedekleme gibi çoğu uygulama için yeterlidir. Daha zorlu uygulamalar için, Gigabit Ethernet bağlantılarına sahip ürünler de sunuyoruz. 

devolo adaptörleri, diğer üreticilerin Homeplug adaptörleriyle birlikte çalışır mı?

HomePlug standardına göre onaylanmış bütün cihazlar birlikte uyumlu bir şekilde çalışır. Ortak bir ağ oluşturmak üzere devolo adaptörlerini diğer üreticilerin Homeplug adaptörleriyle birleştirmek için tüm cihazlara aynı şifreyi atayın.

devolo cihazları her zamanki gibi yapılandırılır:

dLAN® Cockpit'i başlatın
Tüm dLAN® adaptörlerinin güvenlik kimliklerini girin
Ortak ağ şifresini atayın
Şimdi diğer Homeplug cihazlarına, üreticinin talimatlarına göre dLAN cihazlarıyla aynı şifreyi atayın.

devolo ürünlerini çoklu prizlerde kullanabilir miyim?

Bazı durumlarda çoklu prizler (özellikle entegre anahtarlara ve aşırı gerilim korumasına sahip olanlar) performans kaybına neden olabilir. Optimum bağlantıları elde etmek için, entegre prizli devolo cihazlarını kullanmanızı ve çoklu prizi adaptöre takmanızı öneririz.

Komşum verilerime ulaşabilir mi? Sonuçta, aynı akım şebekesine bağlı!

Komşunuzun devolo ağınızdan veri sinyalini alıp almayacağı, evinizdeki akım şebekesine bağlıdır. Elektrik sayaçları ve uzun kablolar sinyali önemli ölçüde azaltabilir. Güvenli kalmak için, adaptörlerdeki şifreleme düğmesini veya devolo cockpit yazılımını (eşleştirme olarak da bilinir) kullanarak kendi ağınızı şifrelemenizi öneririz.
Bunun için bir adaptördeki şifreleme düğmesine basın. Ardından 2 dakika içinde ikinci adaptördeki şifreleme düğmesine basın. Ağınızda ikiden fazla adaptörünüz varsa, her ek adaptör için işlemi tekrarlayın. Adaptörler rastgele bir şifre oluşturur ve birbirleriyle değiştirirler.

Evde farklı elektrik devrelerim olmasına rağmen devolo ürünlerini kullanabilir miyim?

Evet, devolo ürünleri evde birden çok elektrik devresi (faz) ile de çalışır. Akım şebekesinde değişiklik yapılması (örneğin bir faz birleştiricinin takılması) gerekli değildir.

Evde farklı elektrik devrelerim olmasına rağmen devolo ürünlerini kullanabilir miyim?

Evet, devolo ürünleri evde birden çok elektrik devresi (faz) ile de çalışır. Akım şebekesinde değişiklik yapılması (örneğin bir faz birleştiricinin takılması) gerekli değildir.

devolo adaptörleri neden faz bağlantısına ihtiyaç duymaz?

Yüksek frekanslı atlama nedeniyle, veri sinyalleri otomatik olarak tüm fazlara dağıtılır. Bunun için gerekli tek koşul, fazların paralel çalışmasıdır. Bu yüksek frekanslı atlama, zayıflamayı temsil eder ve performans kaybına neden olabilir.

Powerline'ı kullanmak için gereksinimler nelerdir? Sınırlar nerededir?

Powerline çözümlerimiz, ister eski ister yeni bina olsun, evin veya dairenin tüm elektrik şebekesinde çalışır. Elbette bu uyumlu bir kablo ağı olmalı ve 300 metrelik kablo uzunlukları aşılmamalıdır. Burada farklı fazlar sorun teşkil etmez. Elektrik sayaçları sinyali güçlü bir şekilde zayıflatır, ancak her zaman engellemez.

Range+ teknolojisi ne gibi avantajlar sağlar?

Her akım şebekesi farklıdır. Bu nedenle adaptörlerin, evinizin koşullarına uyum sağlaması önemlidir. On yılı aşkın tecrübemizle, yalnızca veri aktarımı için topraklama iletkenini kullanmakla kalmayan, aynı zamanda veri sinyalini ilgili elektrik hattına en iyi şekilde ulaştıran range+ ile bir teknoloji geliştirdik. Veri alışverişini olabildiğince verimli hale getirmek için gönderim ve alım teknolojisi de iyileştirildi.

devolo cihazları aşırı gerilim durumunda (örn. Yıldırım çarpması) nasıl tepki verir?

devolo ürünleri, ulusal ve AB çapındaki düzenlemelere ve standartlara uygun olarak, akım şebekesindeki aşırı gerilime karşı korumalıdır. Bu düzenlemelere uygunluk, bağımsız yetkili laboratuarlar tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. devolo ürünleri her zaman güvenlidir, yani cihazlar aşırı gerilim durumunda bile asla risk altında değildir. Nadir durumlarda, yerel aşırı gerilim olayları (örneğin yıldırım çarpmaları) tanımlanan gerilim seviyesinin üzerinde olabilir. Bu durumlarda, devolo ürünlerindeki entegre bir aşırı gerilim koruması, daha fazla hasarı önlemek için devreye girer. Ancak genellikle bu durumlarda cihaz işlevini kaybeder. Bağlı cihazlar (ağ kabloları veya entegre priz üzerinden) bu durumda korunamaz. Üründeki prize aşırı gerilim korumalı bir uzatmalı priz bağlamanızı öneririz.

devolo ürünlerini aşırı gerilim korumalı uzatmalı prizlerde kullanabilir miyim?

Piyasada mevcut aşırı gerilim korumalı uzatmalı prizlerin çoğu, devolo ağının performansında bir kayba neden olur ve bu nedenle yalnızca sınırlı bir ölçüde tavsiye edilir. devolo adaptörleriyle birlikte çalışmak için özel olarak tasarlanmış modeller bir istisnadır. Bunları, diğerlerinin yanı sıra üretici APC'den (PL8VT3-DE ve PL5B-DE modelleri) temin edebilirsiniz.

dLAN WiFi adaptörlerine hangi WLAN özellikli cihazları bağlayabilirim?

Prensip olarak, WLAN modülüne sahip tüm yaygın mobil cihazları ilgili dLAN WiFi adaptörlerine bağlayabilir ve böylece internet ve ev ağına hızlı bir kablosuz bağlantı oluşturabilirsiniz. Bunlara Samsung Galaxy veya Apple iPhone gibi akıllı telefonlar, Apple iPad gibi tablet bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar dahildir. Uygun donanıma sahip eğlence elektroniği bile çok kısa sürede ağa bağlanabilir - örneğin akıllı TV veya internet radyosu.

WLAN ve entegre LAN bağlantı noktasını aynı anda kullanmak mümkün müdür?

Evet, WiFi/WLAN ve LAN bağlantısını aynı anda herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanabilirsiniz.

Powerline plus WLAN ile bahçede kablosuz gezinmek mümkün müdür?

Suya ve ısıya dayanıklı muhafaza (40° dereceye kadar) sayesinde yeni dLAN® WiFi Outdoor adaptörünü bahçeye de kurabilirsiniz. Diğer dLAN® WiFi adaptörleri ise sadece iç mekanlarda kullanım için tasarlanmıştır. Pencereye yakın bir priz ile WLAN çekişi bahçeye, balkona veya terasa da genişletilebilir.

devolo adaptörleri hangi işletim sistemlerinde çalışır?

devolo adaptörleri işletim sisteminden bağımsız olarak çalışır ve internet protokolü üzerinden veri gönderen tüm ağ cihazlarıyla çalışabilir. Opsiyonel ek yazılım, tüm yaygın işletim sistemleri için de temin edilebilir.

Bir kaçak akım koruma şalteri Powerline bağlantısını etkiler mi?

Devre kesiciler, doğrudan elektrik sayacının önünde bulundukları için bağlantı kalitesi üzerinde çok küçük bir etkiye sahiptir.

Mevcut dLAN veya Magic Powerline ağımı genişletebilir miyim?

Elbette. devolo genişletme adaptörleri ile mevcut dLAN veya Magic Powerline ağınızı istediğiniz zaman kolayca genişletebilirsiniz. Genişletme adaptörleri hem Magic hem de dLAN serileri için mevcuttur - İsteğe bağlı olarak LAN bağlantıları veya WLAN işlevleri ile. Kılavuzumuzda genişletme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

devolo Magic

Magic cihazları hangi donanımlarla uyumludur?

Magic cihazları, tüm yönlendiricilerle ve HomeGrid forumu tarafından onaylanan ürünlerle uyumludur. WLAN özellikli Magic cihazları, WLAN özellikli tüm son cihazlarla (akıllı telefon, tablet vb.) birlikte çalışır.

Magic ek adaptörleri de otomatik olarak kurulur mu?

Hayır. Yeni cihazı, önceden kurulmuş cihazlardan birinde bir düğmeye basarak eklemeniz gerekir. Bunun için önce mevcut ağdan bir adaptör seçin, ardından yeni adaptördeki şifreleme düğmesine basın.

Powerline adaptörüm çok ısınıyor. Bu nedenle, kullandıktan sonra her gün prizden çekmeli miyim?

Prensip olarak, cihazlar performansları ve kompakt tasarımları nedeniyle ısınabilir. Bu durum zararsızdır ve daha yüksek güç tüketimine yol açmaz.

Magic cihazları eski dLAN cihazlarını da destekler mi?

dLAN cihazları yeni nesil teknoloji tarafından desteklenmez.

Ev ağımın şifresini nasıl değiştirebilirim?

Bu, ilgili uygulama veya Cockpit üzerinden yapılabilir.

Magic cihazlardan oluşan ev ağım, ilk kurulumdan sonra otomatik olarak güvenli hale gelir mi?

Evet. Tüm Magic adaptörler güvenli bir şekilde ve birbirleriyle şifrelenerek çalışır.

Magic cihazlarını nasıl kurarım?

Cihazlar otomatik olarak bağlanır; sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur.

DLAN ve Magic ağları birlikte kullanılabilir mi?

devolo Magic adaptörü tüm yönlendiriciler, ağ cihazları, devolo Magic adaptörleri ve HomeGrid Forum tarafından sertifikalandırılmış ürünlerle uyumludur. dLAN® Powerline adaptörü ve devolo Outdoor WiFi Powerline adaptörleri de dahil olmak üzere diğer HomePlug AV ürünleri desteklenmez.

Farklı teknolojileri aynı anda kullanmak performansı düşürebilir – Saf bir devolo Magic ağı, optimum performans sağlar.

Magic adaptörlerimi yapılandırmak ve yönetmek için hangi yazılımı kullanabilirim?

Magic adaptörlerinizi hem devolo Home Network uygulamasını (akıllı telefon) hem de devolo Cockpit yazılımını (bilgisayar) kullanarak yönetebilirsiniz.

Mevcut dLAN veya Magic Powerline ağımı genişletebilir miyim?

Elbette. devolo genişletme adaptörleri ile mevcut dLAN veya Magic Powerline ağınızı istediğiniz zaman kolayca genişletebilirsiniz. Genişletme adaptörleri hem Magic hem de dLAN serileri için mevcuttur - İsteğe bağlı olarak LAN bağlantıları veya WLAN işlevleri ile. Kılavuzumuzda genişletme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.